Anasayfa
Kategoriler
Firmanı Tanıt (Ücretsiz)
Eposta


Parola


..Lütfen Bekleyiniz
Girişimcilik Sermayesi Nasıl Bulunur ?

Melek yatırımcı kavramı başta Amerika omlak üzere Avrupa'nın bir çok gelişmiş ülkelerinde zihinlere oturmuş bir kavram olmasına karşın, ülkemizde yeni yeni insanların belleğinde yer etmeye başlıyor.

Melek yatırımcı nedir diye soracak olursak, bireylerin özgün geliştirdikleri dikkat çekici önü açık iş fikirleri ile geri dönüşümü yüksek olabilecek projelere karşılıksız yapılan yatırımcılar diyebiliriz.

Galata Business Angels Melek Yatırımcılar

Tabiki her elinde projesi olan Melek yatırımcıya gidip para talep edemez. Her durumun olduğu gibi bu konuda da izlenmesi gereken adımlar var. Örneğin Melek yatırımcılar projelere bireysel olarak yatırım yapmamayı tercih ederler. Kısa adı BAN olan (Business Angel Network) yani Melek Yatırım Ağı diye telafuz edilen iş adamı grupları vardır. Bunlara üye olarak yatırımları bu üye oldukları grupların bünyesi altında yapmayı tercih ederler.

Bunun çok önemli sebepleri var. Doğru iş fikirleri üzerine yoğunlaşma, doğru girişimcileri dinleme konusunda melek yatırım ağlarının önemi, yatırımcılar için gerek zaman açısından gerek doğru karar verme açısından çok önemlidir.

Yapılan bir araştırma sonucunda, Melek yatırımcılara başvurulan projelerin 100 tanesinden 75 tanesi daha sunuma geçmeden masa başında saf dışı kalıyor. Bir sonraki adıma geçen 25 iş fikri çok detaylı bir inceleme sürecini tabi tutuluyor. Onlardanda büyük bir bölümü elendikten sonra 8 girişimci iş fikirleri ile birlikte yatırımcının karşısına çıkmaya hak kazanıyor.

100 Girişimciden 2 tanesi Melek Yatırımcı Buluyor

EBAN'ın yaptığı araştırma verilerine göre adımları tek tek geçerek son 8'e kalan iş fikirleri arasından 4 tanesi melek yatırımcıdan teklif alırken, bu 4 tanesinden 2 tanesi pazarlık sürecini aşarak yatırım alıyor ve şirketlerini kurabiliyor. Bu verilerin Avrupa'da yapılan araştıra sonuçları olduğunu belirtmekte yarar var.

Ünlü iş adamı Baybars Altuntaş, eğer bu araştırma Türkiye'de yapılırsa sonuçlar Avrupa'nın çok altında olur diyor. Bu görüşü için dikkat edilmesi gereken 4 sebep sıralıyor.

Baybars Altuntaş

1-) Türkiye'de uluslararası global iş fikirleri daha az.

2-) İş fikirlerine yatırım yapabilecek melek yatırımcı sayısının Avrupaya köre çok daha az olması.

3-) Ön eleme işlevini yürütecek Melek yatırımcı gruplarının, onun tabiri ile kuluçka merkezlerinin sayısının çok az olması.

4-) Projesi olan girişimcilerin büyük bölümünün ingilizce bilmiyor olmaları.

Melek Yatırımcı Ağı BAN'lar kuruluyor

Ülkemizdeki melek yatırımcılar, Avrupada ki yatırım oranlarını yakalamak üzere çalışmalar yapıyor. Yatırımda riski minimuma indirebilmek için yatırım ağları oluşturuyorlar. Örneğin bir yatırımcı bir projeye 100 bin dolar yatırım yapacaksa, 5 melek yatırımcı bu işe ortak girerek maliyeti bölüşüyor. Böylelikle 100 bin yerine bir yatırımcıdan 20 bin dolar çıkmış oluyor. Bu durum yatırımcının riskini minimuma indirirken yatırım yapılacak proje sayısınıda arttıyor.

Ülkemizdeki BAN'lar ( Melek Yatırımcı Ağları )

1. Melek Yatrımcılar Derneği: www.melekyatirimcilardernegi.org

2. Links Angel BAN: www.linksangelban.com

3. Galata BAN: www.galatabusinessangels.com

4. Metutech BAN: www.metutechban.org

5. Keiretsu Forum: www.keiretsuforum.com.tr

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular
Cup To Go Stand Bayiliği Magichook Sihirli Askılar İle İş Fikirleri İnsanları İkna Etmenin 5 Sırrı 2 Melek Yatırımcıları İkna Etmek
0 yorum
Yorum Yap
Yorumlar
İsminiz
E-Posta (e-postanız yayınlanmaz)
Yorumunuz
..Lütfen Bekleyiniz
Günlük iş fikirleri e-mail adresinize gelsin !
En Popüler
Son Yorumlar
Hakkında | İletişim