Anasayfa
Kategoriler
Firmanı Tanıt (Ücretsiz)
Eposta


Parola


..Lütfen Bekleyiniz
İnsanları İkna Etmenin 5 Sırrı 2

Bu yazının ilki olan İnsanları ikna etmenin 5 sırrı etkili ikna teknikleri başlıklı yazımızda insanları ikna etmek üzerine 5 mükemmel maddeden bahsetmiştik. Şimdi o yazının devamı olarak 5 yeni maddeyle birlikte ikna teknikleri ile ilgili etkileyici yazımızı 10 ikna tekniğine tamamlıyoruz. Tabiki devamı gelecek, tüm tekniklerin tamamı 27 adet, yazı dizisini takip etmeye devam edin.

1-) İnsanlar Hemen Tepki Verir

İnsanları ikna etmenin sırları

Maalesef, birçok insan şirketinizle ilgili kötü bir deneyim yaşadığında, mücadele etmek yerine çıkıp gitmeyi tercih eder. Şikayet etme düşüncesi bile insanların canını sıkar.

Nasıl İkna Edilir ? 

Müşterilerinize çok hassas davranabilme becerisi geliştirmelisiniz. Onların avukatı gibi davranmalısınız. Ve elbette ki; sinirli müşterilere, kendilerini dinlediğinizi hissetirebilmelisiniz. Peki nasıl ? Tabii ki , açık sorular sorarak ve dinleyerek. Müşterinin sözünü bölmeye, yanıt vermeye ve açıklama yapmaya kalkışmayın. Bırakın dertlerini anlatsınlar.

Ardından, onlarla iş yapmaya değer verdiğinizi bildirerek, sorunları çözeceğinizi söyleyin. Ancak, soruna bir çözüm önermeden önce, müşterinin durumun nasıl düzeleceği konusundaki fikirlerini öğrenmeniz gerekir. Duyduklarınıza şaşırabilirsiniz.

2-) Gıcırtılı Lastik Sendromu

Kimi sektörlerde şikayetçilerin talepleri şikayetlerinin somut bir dayanağı bulunmasa dahi yerine getirilir.

Nasıl İkna Edilir ? 

Şikayetçiyi sorgulamanız bu kişiyi savunma durumuna geçirerek işlerin daha da kötüleşmesine yol açabilir. İyi niyetlerini kesinlikle sorgulamayın. Bu noktada size yararı dokunabilecek tek soru, bilgi edinmeye yönelik sorulardır. Dinleyin. Ardından, müşterinin durumunu düzeltmek üzere harekete geçin.

3-) Çözümü Müşteriler Değil; Siz Biliyorsunuz

Gizli İkna Teknikleri

Müşterileriniz de sizin gibi meşgul insanlardır. Dolayısıyla, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ayrıntılı bir şekilde inceleyerek sorunlarının çözüm yollarını bulmaya zamanları yoktur. Bu, sizin işinizdir.

Nasıl İkna Edilir ?

Yeterince soru sorduysanız ve yanıtları dinlediyseniz, kendinize güvenli bir şekilde tavsiyelerde bulunun ! Önerilerinizin, karşınızdaki insanı etkilemesini sağllayacak kadar otorite kurmuş durumdasınız. Bunu kullanın.

4-) İnsanlar Olayları Yeterince Sorgulamaz

İnsanlar, alışkanlıkları nedeniyle, yeni sorular sormayı beceremez. Yargısız infazlardan kaçınmalısınız. Bu tavsiye sayesinde çevrenizdeki olanaklardan haberdar olabilirsiniz.

Nasıl İkna Edilir ? 

Ahlak provokatörü olun. "Şöyle olsa nasıl olurdu ? " sorusunu daha sık sorun. Statükoyu sorgulayın.

5-) İnsanların İçsel Göstergeleri Vardır

Tıpkı arabaların gösterge panelleri gibi, insanların da içsel göstergeleri vardır. Bu göstergeler bizi tehlikelere karşı uyarır. Müşterinin kimi zaman kafamızı karıştıran tepkileri de bu içsel göstergeler doğrultusunda ortaya çıkar. Satış sektöründe ve girişimcilik alanlarında hedef; müşterinin ve potansiyel müşterinin tüm içsel göstergelerinin satın alma kararını göstermesini sağlamaktır !

Nasıl İkna Edilir ? 

Sizin de içsel göstergeleriniz bulunduğunu, karşınızdaki insanı doğru anlamanızın tek yolunun soru sormak olduğunu unutmayın.

Kevin Hogan / Gizli İkna Taktikleri Kitabından

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular
Cup To Go Stand Bayiliği Magichook Sihirli Askılar İle İş Fikirleri Melek Yatırımcıları İkna Etmek Girişimcilik Sermayesi Nasıl Bulunur ?
0 yorum
Yorum Yap
Yorumlar
İsminiz
E-Posta (e-postanız yayınlanmaz)
Yorumunuz
..Lütfen Bekleyiniz
Günlük iş fikirleri e-mail adresinize gelsin !
En Popüler
Son Yorumlar
Hakkında | İletişim