Anasayfa
Kategoriler
Firmanı Tanıt (Ücretsiz)
Eposta


Parola


..Lütfen Bekleyiniz
Restaurant Nasıl Açılır ? Restoran Açmak Restoran İşletmeciliği

Bir çok kişi yeni iş kurmak istediğinde ilk akla gelen güzel bir mekan açmak olur. Nargile cafe, beer house veya bir restaurant düşüncesi hemen her girişimcinin ilk düşündüğü iş fikirleri arasında yerini alır.

Restaurant açmayı düşünen girişimciler için bazı öneriler hazırladık.

RESTAURANT SAHİBİ OLMAK SİZİN İÇİN DOĞRU BİR KARAR MI ?

Restaurant işletmeciliği yorucu bir iştir. Dışardan bakılınca eğlenceli ve kazançlı görünebilir. Ancak gerek görünen eğlence, gerek getireceği kazanç her gün çok samimi ve sabırlı çalışma sonucu olur. Restaurant işletiminde çalışma saatleri hep uzun olur. Yemeklerin üretimi'nin yanında görünmeyen o kadar çok püf noktası vardır ki, yemeklerin yapıldığı malzemelerin tazeliği, kalitesi, hijyeninden tutunda çalışan personelin eğitimi, profesyonelliği, temizliği, müşteriye karşı sabrı gibi sayabileceğimiz onlarca yan unsur vardır.

ÖNCELİKLE RESTAURANT KONSEPTİNİ BELİRLEYİN

Kimi girişimciler kendi isimlerini taşıyan, kendi ürettikleri lezetli yemekleri müşterileriyle paylaşmak isterler. Kimi girişimciler ise toplum tarafından bilinen büyük firmaların çatısı altında hizmet vererek riski minimuma indirmek için bir franchise açmak isterler. İkinci düşünce elbette daha mantıklı olanıdır. Bilinilirliliği oturmuş bir markanın ismi altında franchise olarak mekan açmak demek mekanın müşterisi hazır demekle hemen hemen eş değerdir. Otomatikmen, büyük markanın sizin bölgenizdeki müşterileri sizin müşteriniz olur.

Restoran açmak

Kendi isminiz altındamı, büyük bir markanın franchise hakkını alarak mı devam edeceğinize karar verdikten sonra yer belirleyin

Açılacak mekanın yerinin taşığıdı önemin, kazancın yüksekliği ile direk bağlantılı olduğu konusunda hepimiz hemfikirizdir. Yalnızca restaurant açmak için değil, yer seçimi akla gelebilecek tüm işyerleri için birinci dereceden önem arz eden konulardan biridir. 

Restaurant için yer araştırması yaparken, insanların kolay ulaşabileceği ve müşteri potansiyelinin yüksek olabileceğini kanaatine vardığınız biyer olduğuna dikkat etmelisiniz. Özellikle ulaşılabilir olmak en önemlisidir. Çünkü kaliteli bala sinek bağdattan gelir. Ürünleriniz hizmetleriniz kaliteli ve damakta iz bırakacak cinsten olduktan sonra ulaşımı kolay olan bir yere insanlar üşenmeden gelirler.

GÜZEL BİR İSİM BULUN

Restaurant ismi kısa ve akılda kalıcı olmalıdır. Hem kolay okunabilen hem kolay yazılabilen bir isim seçmelisiniz. Bazı restaurant isimleri yabancı karışık bir kelimedir ve doğru yazım şekli bir türlü akılda kalmaz. Bir müşteri diğerine o mekanı tavsiye ettiğinde, tavsiye edilen kişi internetten bu mekanı aradığında ismini doğru yazamadığı için bir türlü mekan bilgilerine ulaşamaz. Bu durum çok fazla sürmez bir iki aramadan sonra müşteri sizden vazgeçecektir. Kolay bulunur olmalısınız. Mekanın ulaşılabilir bir bölgede olması gerektiğinden bahsetmiştik. İsmide akılda kalıcı kolay telfuz edilebilen ve kolay bulunur olmalıdır.

MENÜLERİNİZİ BELİRLEYİN

Restaurant nasıl açılır

Tabiki restaurant için menüler olmazsa olmazdır. Menü listesinde bulunan yemeklerin lezzeti, kalitesi, sunumu kadar menünün görsel olarak şekli ve sade anlaşılır olması önemlidir. İnternet'te dolaşan hazır resimler, fotokopi ile çoğaltılmış kağıt listesi gibi kurumsallıktan uzak kalitesik durumlara sakın yanaşmayın. Kendi yemeklerinizin resimlerini, kendi mekanınızın resimlerini profesyonel bir fotoğrafçı aracılığı hazırlayın. Daha sonra listedeki yemeklere hem sizin karlılığınızı arttıracak hem müşterinin bütçesini yormayacak fiyatlar belirleyin.

DOĞRU PERSONEL İLE ÇALIŞINRestaurant işinde en önemli hususlardan biride bu konudur. Harika bir yemek, eksik bir sunum ile servis edilirse tüm çekiciliğini yitirir. Doğru personelle çalışabilmek için, orta ve üst yönetici konumundaki personellerinizi en baştan sıkı tutarak işe alın. Onların deneyimlerini, geçmişteki yetkinliklerini özenle analiz edin. Restaurant müdürü, aşçıbaşı, şef garson gibi personelleri doğru seçecek olmanız diğer tüm personellerin beraberinde başarılı seçimler getirmesini sağlayacaktır.

TAHMİNİ MALİYET

Bir restaurant açmak için ortalama şu kadar maliyet gerekir diyebilmek yanlış olur. Restaurant'ı açmayı düşündüğünüz il, bölge, işletme konsepti, mekanın büyüklüğü, çalışacak personel sayısı, varsa istenilen özel bir dekor. Maliyete etki eden bir çok etken ve ara etken vardır. Franchise almak isteyen girişimciler için ise maliyetler ortalama olarak bellidir. Bayilik veren firmalar bölümümüzde franchise veren restaruant'lar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Siz açmak istediğiniz restaurant hakkında yazı altına yorum yaparsanız bu konuda uzman olan ziyaretçiler bilgilendirme yapacaktır.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular
Çiçekçi Dükkanı Açmak Düğün Organizasyon Üzerine İş Kurmak WaterBlock İle Telefonunuz Su Geçirmez Masaj Robotu WheeMe İş Fikri
0 yorum
Yorum Yap
Yorumlar
İsminiz
E-Posta (e-postanız yayınlanmaz)
Yorumunuz
..Lütfen Bekleyiniz
Günlük iş fikirleri e-mail adresinize gelsin !
En Popüler
Son Yorumlar
Hakkında | İletişim